Poznaj nawyki szczęśliwych ludzi

Wszystko wskazuje na to,  że osoby szczęśliwe to te, które na co dzień kultywują pewne nawyki. Nie wystarczy bowiem po prostu chcieć być szczęśliwym! Trzeba się do tego przynajmniej troszkę przyłożyć!

W dzisiejszym świecie można by założyć, że szczęcie  to pieniądze, prestiż lub zgromadzone dobra! Jednak prawdziwe szczęście to coś całkiem innego! Więc skoro nie najważniejsze w życiu są rzeczy to co innego?
Badacze tego tematu twierdzą, że na trwałe i stabilne szczęście największy wpływ mają dobre relacje z ludźmi, pomoc innym, zaangażowane życie, codzienna wdzięczność, ćwiczenia oraz medytacja.

Oto nawyki szczęśliwych ludzi:

  1. Otaczanie się szczęśliwymi ludźmi
    Badania prowadzone przez 20 lat przez Framingham Heart Study wykazały, że bycie szczęśliwym w dużej mierze zależy od osób który,mi się otaczamy, jeżeli oni na co dzień są pogodni i weseli to prawdopodobnie i my tacy będziemy
  1. Dbanie o rodzinę i przyjaciół

Podstawą naszego szczęścia są nasze relacje z bliskimi. Po pierwsze badania mówią, że dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi wydłużają życie i utrzymują nas przy lepszym zdrowiu. Po drugie najdłuższe dotychczasowe badanie przeprowadzone przez Harvard Study of Adult Development wykazały, że to jakość naszych relacji z innymi jest podstawą naszego szczęścia. Badania prowadzono przez 75 lat na grupie 724 mężczyzn , podzielonej na dwie grupy. Jedna to mężczyźni studiujący na Harvardzie a druga grupa  pochodziła z najbiedniejszych dzielnic Bostonu.

Przez wszystkie te lata badacze dzwoniąc co dwa lata pytając o ich sprawy związane z pracą i rodziną. To czego dowiedziano się po tych wszystkich latach oraz z dziesiątek tysięcy zapisanych stron jest dowodem na to co faktycznie daje nam szczęście. Lekcje te wcale nie dotyczą bogactwa, sławy lub ciężkiej pracy. Okazuje się bowiem, że najważniejszą sprawą były dobre relacje z innymi ludźmi które sprawiały ze jesteśmy zdrowi i szczęśliwi. Badani mężczyźni wykazywali że nie liczy się ilość znajomych lecz przede wszystkim jakość relacji z innymi.

  1. Kultywowanie wdzięczności

Dzięki dostrzeganiu dobrych, małych rzeczy w naszym codziennym dniu i dziękowaniu za nie stajemy się coraz bardziej pozytywni i mamy o wiele lepsze samopoczucie a także inaczej patrzymy na otaczający nas świat. Według Martina Seligmana osoby wdzięczne za to co ich otacza są o wiele mniej narażone na stres, depresje oraz lepiej radzą sobie w życiu.

  1. Pomaganie innym

Dowiedziono, że w momencie gdy pomagamy innym w mózgu uruchamia się ośrodek stymulujący wydzielanie dopaminy, tej samej która wydziela się gdy jesteśmy np. zakochani. Osoby które pomagają innym pomagają i troszczą się o innych w ten sposób są o wiele bardziej zadowoleni z własnego  życia, rzadziej podatni na depresje a także podnoszą tym samym odporność swojego organizmu i wielu przypadkach dłużej żyją.

  1. Uprawianie sportu

Bez względu na rodzaj wykonywanych   ćwiczeń w naszej krwi podnosi się poziom endorfin, osoby które ćwiczą co najmniej 2 razy w tygodniu czują o wiele większe zadowolenie ze swojego życia. Natomiast niedobór endorfin bardzo często wpływa na zaburzenie nastroju, drażliwość a nawet apatie

  1. Medytowanie

Medytacja w znaczny sposób polepsza nasze samopoczucie, zmniejsza napięcie oraz redukuje stres. Według naukowców związane jest to z pobudzeniem podczas medytacji lewej półkuli mózgu, która odpowiedzialna jest za pozytywne emocje i nasze samopoczucie. Już 20 minut 3 razy w tygodniu pokazuje pozytywne zamiany w nastawieniu każdego kto zaczyna medytować.

Warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i wprowadzić choć  na początek jeden nowy nawyk. A jeżeli już taki mamy to na pewno warto go jeszcze wzmocnić i nie dość, że samemu być szczęśliwszym to jeszcze dać szczęście innym!