Rzeczpospolita: wywiad z Beatą Dyraga o wellbeingu w pandemii i wyzwaniach

Czego dzisiaj najbardziej potrzebujemy na styku pracy, interesu firmy i własnego dobrostanu? Firmom powinno zależeć na tym, jakie nawyki ma pracownik?  Dlaczego warto wspierać nie tylko pracowników i kadrę menedżerską, ale również członków ich rodzin? Wellbeing w pandemii odgrywa w firmach bardzo ważną rolę, ale na tym się nie skończy. Wszystko wskazuje na to, że w nowej rzeczywistości stanie się kluczowym benefitem. Zwłaszcza, że idziemy w kierunku wellbeingu hybrydowego. O tym wszystkim mówi Beata Dyraga w kolejnym wywiadzie, tym razem dla Rzeczpospolitej.


Dla każdej organizacji niezwykle istotna jest kultura radzenia sobie ze stresem, emocjami i z trudnymi sytuacjami. Przykładem są menedżerowie. Ich umiejętność radzenia sobie ze sobą i z emocjami zespołu w obliczu zmian i wyzwań wpływają na sukces w całej organizacji. Menedżerom Prodialog proponuje m.in. coachingi, warsztaty z odporności psychicznej i szkolenia „mental health aider„” – mówi Beata Dyraga, prekursorka corporate wellness w Polsce i prezeska Prodialogu.

Cały wywiad z Beatą Dyraga pt. “Wellbeing dla firmy i pracownika” (Rzeczpospolita, 27 kwietnia 2021) dostępny jest w wydaniu papierowym i w wersji online  TU>>